iletişim ( 0216 ) 573 4040

Doğru X-Ray Cihazını Seçmek İçin 2 Soru ve Cevap

Merhaba Değerli Ziyaretçimiz;

Örnek bir olayla yazımıza başlayalım;

Can bey bir kurum ya da şirketin satınalma müdürü olarak görev yapmaktadır. Genel müdürü Can'ı arayıp kurum ya da şirketin güvenlik zaafı olduğunu binanın giriş güvenliğini güçlendirmek gerektiğini ve bir x-ray cihazı satın almasını bildiriyor. X-Ray hakkında en ufak bir bilgiye sahip olmayan Can bu konuda çok gerilmiştir. Çünkü Can bey gibi bir çok insanın aklına x-ray denilince hastanede bulunan röntgen sistemleri gelmekte. 

Can Birşeyler araştırıp xray sistemi hakkında biraz bilgi edinmek ve gerginliğini yatıştırmak için hemen x-ray ile ilgili bilgiler edinmeye başlaması gerektiğinin farkında çünkü doğru x-ray cihazını seçmek istiyor. İlk önce ansiklopedi sitelerinden başlayıp sosyal paylaşım sitelerine kadar hatta hatta TAEK'in sitesine kadar inceliyor sonunda x ışını ve x-ray hakkında biraz bilgiye sahip olduğu düşünerek x-ray cihazlarını karşılaştırmaya başlıyor. 

Bu sandığından daha basit oldu, hatta genel müdürünün kendisini tebrik edeceğini düşünüyor :) 
Can beyin sevinci kısa sürdü çünkü xray cihazı satan şirketlerin web sitesine girdi ve bir hayli kafası karıştı çünkü sitelerde x-ray cihazları kategorisinde bulunan cihaz adları ve sayılar çok kafa karıştırıcıdır. Çünkü x-ray bagaj tarayacıları için boyut, şekil ve özellikler gerçekten çok fazla ve kafa karıştırıcıdır. 

Can bey kendini boğulmuş hissetmeye başladı ve aklında bir sürü sorular oluşmaya başladı. 

 1. xray cihazlarında birden fazla jeneratör boyutu var mı?
 2. Hangi x-ray cihazını seçeciğime nasıl karar vermeliyim?
 3. Çelik penetrasyonu nedir? Tel çözünürlüğü nedir?
 4. Görüntüleme araçları nelerdir?
 5. Bunlara gerçekten ihtiyaç varmıdır?
 6. Başka hangi seçeneklere dikkat etmem gerekli?
 7. x-ray ışını nasıl görünecek?
 8. X-ray cihazları güvenliği sağlayacak mı?
 9. Maliyet ne olacak ? 
 10. Yanlış cihaz seçersem sonucu ne olacak ? 

Gördüğünüz gibi ufak bir seneryoda 10 tane çok kafa karıştırıcı soru çıkarmayı başardık. Fakat siz Can bey gibi şanssız değilsiniz burada Denge Elektronik Müşteri temsilcileri tüm soru ve sorunlarınıza memnuniyetle cevap verecektir. 

Sizin için en uygun xray cihazını seçmeniz için tüm müşteri temsilcilerimiz her zaman yanınızda olacaktır. 

Doğru x-ray bagaj tarayıcı cihazını bulmak korkutucu veya ezici bir süreç değildir aslında. Bunun için x-ray cihazının nasıl çalıştığıyla ilgili tüm teknik ayrıntıları bilmeniz gerekmez. Sadece 2 basit soruyla en uygun x-ray cihazına sahip olabilirsiniz.

Nedir peki bu 2 soru?

 1. Neye bakıyorsunuz?
 2. Hangi eşyaları arıyorsunuz?

Haydi bu soruların cevaplarını beraber arayalım. 

 

1. Neye Bakıyorsunuz?

Bu soruyu başka bir deyişle hangi nesneleri görmeye çalışıyorsunuz. Bu sorunun cevabı aslında sizde x-ray cihazını nereye alacaksınız bir alışveriş merkezine, havaalanı, otogar, gümrük - liman ya da bir iş merkezi olabilir.

Bir iş merkezine alacağınızı varsayalım. Bu durumda bu cihazda bakılacak nesneler az çok bellidir muhtemelen evrak çantaları, sırt ve kol çantaları, posta ve kargo gibi nesnelerin taranması gerekmektedir. Bu bahsettiğimiz nesneler devasa boyutları yok bu nesneler için büyük tünel boyutuna ihtiyaç duyulmaz ve nesneler çok ağır olmayacağı için standart bir konveyör yeterli olacaktır. 

Bu basit sorunun cevabında tünel boyutu, konveyör vb. gibi mekanik özelliklerin tamamını çözdük. Diğer sorunun cevabıyla en uygun x-ray cihazını satın alacağız. 

 

2. Hangi eşyaları arıyorsunuz?

Bu soru bulmak istediğiniz tehtidleri belirlemenizi ister. Hangi cisimleri tespit etmek istiyoruz silah, bıçak, patlayıcı, uyuşturucu, sahte ürünler? 

Eğer bir iş merkezi için x-ray cihazı satın alıyorsanız silah, bıçak ve hırsızlığı önlemek için birimden çıkan çalışanların çantasını kontrol etmek için kullanılabilir. 

evrak ve sırt çantaları gibi eşyalar x ışının nüfus etmesini zorlaştıracak maddelerden yapılmamaktadır. Bu durumda küçük güçte bir x-ray jeneratörü görüntülemede bize yardımcı olacaktır. Bazı nesnelerin doğru tanımlanması için birden fazla görüntüleme açısına ihtiyaç vardır Jeneratör açısı ve sistem görünümleri tehlikeli cisimlerin tespitinde operatörlerin işini kolaylaştıracaktır. 

 

Görüldüğü gibi x-ray cihazı seçiminde 2 soru ile ihtiyacım olan x-ray cihazının tünel boyu ve jeneratör gücü gibi kafa karıştıracak hususlara stressiz bir şekilde cevap bulduk.

 

Sizde bir x-ray cihazı satın almak istiyorsanız X-Ray Cihazları kategorisinden tüm x-ray cihazı ürünlerimizi görebilir ve iletişim sayfamızda bulunan bilgilerden bize hemen ulaşabilir aklınızda ki tüm sorulara cevap bulabilirsiniz. Tüm soru ve sorunlarınıza çözüm için buradayız.