iletişim ( 0216 ) 573 4040

X-Ray Cihazlarının Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

X-Ray cihazları insanların çok yoğun olduğu bölgelerde güvenliği sağlama noktasında çok büyük öneme sahiptir. Bu nedenle xray cihazlarının bakımını göz ardı etmememiz gerekmektedir.

x-ray cihazının sağlıklı ve uzun ömürlü çalışmasını sağlamak için bu cihazlar hakkında kullanım bilgisinin yanı sıra cihazı düzgün ve temiz kullanmakta gerekmektedir. Böylelikle x-ray cihazının ömrünü uzatabilir ve yüksek performansla çalışmasını sağlayabiliriz.

Bu yazımızda siz xray cihazı kullanıcılarına x-ray cihazlarının ( parçaları ve ekipmanlarının ) bakımlarıyla ilgili bazı ipuçlarını paylaşacağız.

  • X ışını göstergesini kontrol ediniz. x-ray ışını sistemin çalışma durumunu gösterir. Gösterge çalışmıyorsa hemen x-ray göstergesi onarılmalı ve ya değiştirilmelidir.
  • X-ray cihazının tüm kontrol üniteleri test edilmelidir. ( Klavye, acil stop butonları, cihaz üzerindeki düğmeler ve gösterge ledleri)
  • xray cihazlarının bandının ileri - geri ve durdurma komutunu algılayıp algılamadığını kontrol ediniz.
  • Tünel içerisinde herhangi bir cismin kalıp kalmadığını kontrol etmek için açılışta tünel temizleme yapıp yapmadığını kontrol ediniz.
  • X-ray cihazı tarama yapmadığında cihazının bandının durdurulması gerekmektedir. Cihazın bant motoru ne kadar çok dönerse ömrü o kadar kısalacaktır. 
  • X-Ray cihazının giriş ve çıkışında bulunan kurşun alaşımlı perdelerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer bu perdelerde herhangi bir problem, hasar varsa perdelerin değişmesi gerekmektedir.
  • X-ray cihazının motoru kontrol edilmelidir. Hasarlı motorda yağ sızıntısı olabilir. Bu sızıntı cihazın elektronik aksamına veya geçen bağajlara zarar verebilir, gürültüye ve motorun aşırı yüklenmesine sebep olabilir.
  • xray cihazının alçak ve yüksek voltajdan herhangi bir zarar görmemesi için UPS hattından beslenmesi daha sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır.
  • X ışını teşhis arayüzünden x ışını değerleri kontrol edilmelidir. Ayar yapılması gerekiyorsa  bu ayarlar yetkili personel tarafından yapılması gerekmektedir. 

Cihazla oluşan herhangi bir sorunda öncelikle yetkili personelden destek alınmalıdır. Yetkisiz kişilerin müdahalesi sonucu x-ray cihazında daha büyük hasarlara yol açılabilir.

X-ray cihazınıza bakım yaptırmak istiyorsanız www.dengeelektronik.com.tr adresinden bizimle irtibata geçebilir en uygun teklifleri alabilirsiniz.

Etiket: x-ray, xray, x-ray cihazları, xray cihazları, x-ray cihazı, xray cihazı, x-ray bagaj kontrol, x-ray paket kontrol, en ucuz xray cihazı, x-ray güvenlik, x-ray teknolojisi, x ray güvenlik, x-ray servisi