iletişim ( 0216 ) 573 4040

X-Ray Nedir? X-Ray Cihazı Nerelerde Kullanılır ?

X-Ray cihazı Nedir ?

X-Ray cihazı uzun yıllardan beri ülkemizde kullanılsa da yoğun bir şekilde tercih edilmesi son yıllarda olmuştur diyebiliriz.

X-Ray cihazı nedir sorusuna çok kısa bir cevap vermek gerekirse güvenliği tehdit edici bir cisim, materyal, cihaz bulunup bulunmadığı, taşıyıp taşımadığının tespit edilmesini sağlayan cihazdır.

Adından da anlaşılacağı gibi X ışınları sayesinde kapalı bir bagajın üzerinden geçerek monitöre bagajın içinde tehlikeli cisim olup olmadığını göstermektedir.

X-Ray Cihazı Nasıl kullanılır ?

X ray cihazlarının kullanımı için kullanacak kişilerin yani operatörlerin belirli bir eğitim geçmesi gerekmektedir.

X-ray cihazları hangi cisimlere karşı duyarlıdır ?

X-ray cihazları ister kapalı bir bagaj olsun yada insan üzerinde olsun tehlikeli ateşli silahlar, metal türevi aletler, katı sıvı cisimleri görüntüleyebilirsiniz. Teknolojinin günden güne gelişmesi sayesinde son teknoloji x-ray cihazlarında bomba, uyuşturucu, silah gibi cisimleri ileri resim teknolojisi sayesinde kullanıcı monitörüne yansıtmaktadır.

X ray cihazı kullanım alanları nerelerdir?

X Ray cihazları Havaalanları, limanlar, gümrükler, iş merkezleri, alışveriş merkezleri, askeri tesisler, kamu kurum ve kuruluşlarında ve daha bir çok yerde x-ray cihazları kullanılmaktadır.

X-Ray cihazı radyasyon

X ray cihazları düşük oranda radyasyon üretmektedir.